blog img

Pendik belediyesi'nin çöp kamyonlarına örnek bir proje yaptık. Temiz Pendik sloganıyla yola çıkan belediyenin araçlarına araç takip sistemi, şöför tanıma modülleri ve araç kamera sistemleri yaptık.

Belediye nin temizlik işlerini yapan Has Temizlik firmasının bünyesinde ki 50 aracın montajının tamamlanması için sabahın ilk ışıklarına kadar çalıştık. Montajların kısa sürede bitmesi için bu projede üçer kişilik 2 montaj ekibinin yanı sıra, bir adet elektronik mühendisi, bir adet bilgisayar mühendisi ve birde koordinatör çalıştı. Araçlarda bir taraftan Neutron mobil kayıt cihazları ve Neutron kamera montajları devam ederken, diğer taraftan araç takip sistemleri ve şöför tanıma modülleri monte edildi.

Gece görüşlü kameralar sayesinde en karanlık ortamda bile görüntüler aktarıldı. Şöförlere verilen kartlar, şöför tanıma modüllerine okutularak, hangi araçta hangi gün hangi şöförlerin olduğunun raporu alınabilecek. Sistemimiz Iphone ve Android uygulamalarından da toplu olarakta izlenebiliyor. Kurulumunu yaptığımız araç takip sistemleri sayesinde araçların nerede olduklarını, kaç km hızla gittiklerini, geçmiş konum bilgilerini, rölanti bilgilerini, en çok hız yapan araçları, en çok km yapan araçları vb. 40'tan fazla rapor alabiliyoruz. Araçların bulundukları sokakları Türkiye'nin en detaylı haritası ile maksimum 5mt yanılma payı ile gösteriyoruz. Bu projeyi diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise araç takip sisteminde araçların konum bilgilerini takip ederken aracın üzerine tıkladığınızda bir buton çıkıyor. Kamera işaretine tıklarsanız o araçtaki kameralara yönlendiriliyorsunuz ve tüm sistemi aynı anda kullanabiliyorsunuz...